Yaza Fit Girin!Mart ayının gelmesiyle yaza geri sayım başladı. İçinde bulunduğumuz dönem gereği hareketsizlik ve stresli yaşam koşullarının artış göstermesiyle mevcut kilolar da artış gösterdi. Peki yaz öncesi hedeflediğiniz kiloya ulaşmanız mümkün mü? Evet hala mümkün! Aşağıda sıraladığımız 3 özelliği barındıran bir kilo verme diyeti uyguladığınız takdirde yaza hedeflediğiniz kiloda girebilirsiniz.

1.Diyetin Protein İçeriği Yeterli ve Dengeli Olmalı

Uygulanan diyetin protein içeriği kişinin ihtiyacına göre yeterli olmalıdır. Diyet uygularken alınan protein miktarı yetersiz olduğunda vücut kasını kaybetmeye başlar. Kasın kaybedilmesi ise hem metabolizma hızını bozacak hem kilo korunumu çok daha zor olacaktır. Çoğunlukla da kaybedilen kas vücuda yağ olarak geri alınır. Bu sebeple zayıflama diyetinde olması greken en önemli özellik yeterli ve kaliteli miktarda protein içermesidir. Kişinin günlük alması gereken protein miktarı ideal kilogram başına 1-1.2 gr'dır. Yani ağır spor yapmayan, normal düzeyde fiziksel aktivitesi bulunan kişiler günde 1- 1.2 gr/kg protein almalıdır. Örneğin 60 kg bir kadın günde 60-72 gr protein tüketmelidir.

2.Vitamin ve Mineraller Eksiksiz Şekilde Alınmalı

Diyet uygularken vitamin ve mineral bakımından yetersiz beslenmediğinize emin olmalısınız. Vitamin ve mineral eksiklikleri halsizlik, sürekli uyku hali, stres ve odaklanamama gibi durumlara sebep olur. Ayrıca yapılan son çalışmalar yetişen sebze ve meyvelerin vitamin-mineral içeriklerinin de yüksek oranda kayba uğradığını ortaya çıkarmıştır. Eğer uyguladığınız diyet ketojenik bir diyet ise ya da tahıl ve ekmek grubunu azalttığınız bir diyetse kalsiyum, potasyum, magnezyum ve B vitaminlerinden eksik besleniyor olabilirsiniz. Bu sebeple bu tüm vitamin-mineralleri içinde bulunduran bir kompleks multivitamin takviyesi kullanılması daha sağlıklı olacaktır.

3.Hızlı Ve Sağlıklı Kilo Kaybı Olmalı

Hızla kaybedilen kilo sağlıklı bir kilo kaybı ise korunumu da çok daha uzun oalcaktır. İlk 2 ayda hızlı verilen kilonun 8 yıla kadar korunduğuna dair çalışmalar mevcuttur. Hızlı kilo kaybının sağlıklı olup olmadığını verilen kilonun yağdan olmasından anlayabilirsiniz. Eğr verilen kilonun %90'dan fazlası yağdan gerçekleşiyorsa bu sağlıklı bir kilo kaybıdır. Ancak kas ve sudan kaybedildiyse bu hem sağlıksız bir kayıp olacak hem de uzun süre korunamayacaktır. Kilo kaybının yağdan olduğunu en rahat mezura ile ölçüm yaparak görebilirsiniz. Incelme doğrudan yağ kaybını gösterecektir. Tartı ile aldığınız ölçümde kayıp kas ve suyu da gösterdiğinden doğru sonuç vermeyebilir. Mezura ile ölçümün nasıl alındığını uygulamalı Youtube videomuzdan görebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz 3 özelliği de barındıran diyet çeşidi ise Düşük Kalorili Ketojenik Diyet yöntemidir. Bu diyet yöntemi öğün yerine geçen gıdalar ve multivitamin takviyesi ile ve diyetisyen kontrolünde uygulanır. SDM ürünleri ile Düşük Kalorili Ketojenik Diyet uygulamak için 0216 445 03 13 no'lu numaradan veya web sitemizde bulunan iletişim formumuzu doldurarak diyetisyenlerimizden bilgi alabilirsiniz.