Kilo Koruma Döneminde Nelere Dikkat edilmelidir?

Kilo Koruma Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Pişirme Yöntemleri

Besinlerin pişirme yöntemleri sağlıklı yiyecekler hazırlamak adına oldukça önemlidir. Haşlama, ızgara, buharda veya fırında pişirme en doğru ve sağlıklı yöntemlerdir. Kızarma veya kavurma gibi yöntemler besinlerin kalorisini arttıracağı gibi kanserojen etki de göstermektedir. Genelde, kolay hazırlanabilen yemekler daha az yağlı ve az kalorilidir. Örneğin ‘’al dente’’ (dişe göre, çok pişmiş olmayan) makarna, çok pişmiş makarnaya kıyasla glisemik indeksi daha düşüktür ve kan şekerinizi dengede tutar. Yemeklerinizde tercih edeceğiniz pişirme yöntemleri sağlığınızı olumlu yönde etkileyeceği gibi, kilonuzu korumanızda da yardımcı olacaktır.

20-09/17/pisirmeyontemleri-1600337829.jpg

Vitamin ve Mineral Desteği

Vitamin ve mineraller vücudumuzda gerçekleşen mekanizmalar ve hormonların işleyişinde önemli rol oynarlar. Her yetişkin bireyin günlük gereksinimi kadar vitamin ve mineral alması gereklidir. Yetersiz vitamin ve mineral alımı, iştah metabolizmasını olumsuz yönde etkileyebilir. Beslenmenize ek olarak tüketeceğiniz 1 saşe Unicomplex Plus, günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılayarak aynı zamanda zinde kalmanızı sağlar.

 

20-09/17/vitaminmineral.jpg

Fiziksel Aktivite

Kilo korunumunun sağlanmasında yeme alışkanlıklarının yanı sıra fiziksel aktivite de oldukça               önemlidir. Yapılan çalışmalar, fiziksel olarak aktif olan kişilerin kilo vermede ve bunu korumada daha başarılı olduklarını göstermiştir. Orta düzeyde aktif bir yaşam tarzına geçmeniz, iştahınızda artışlara neden olmayacaktır. Gerçekte, düzenli egzersiz yapanlar yapmayanlara kıyasla daha az besin tüketirler. Düzenli ve orta düzeyde yapılan egzersiz iştahınızı bir miktar baskılayabilir.

Egzersiz, stresinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Unutmayın: Stres, vücudunuzun ihtiyacı olmayan atıştırmaları ve kalorileri daha fazla almanıza neden olabilir. Kilo kontrolü sağlamak için, her gün çok fazla egzersiz yapan biri olmanız gerekmiyor. Bir jimnastik salonunda aerobik yapmak veya 30 dakika egzersiz bisikletini kullanmanıza gerek yok. Günlük yaşantınızda yaptığınız aktiviteleri arttırmanız yeterli olacaktır. Asansöre binmek yerine merdiven kullanmak, markete arabayla gitmek yerine yürüyerek gitmek vb. gibi değişikliklerle günlük aktivitenizi arttırarak kilonuzu koruyabilirsiniz.

Düzenli egzersiz kilo vermek ve kilo alımını önlemek için, enerji tüketimini arttırmada veya enerji dengesini sağlamada ve korumada faydalıdır. Egzersiz ve fiziksel aktivite, enerji harcanmasını arttırdığı için etkili uzun dönem kilo kontrolü ile ilişkilidir.

20-09/17/fizikselaktivite.jpg

Etiket Okuma

Tükettiğiniz besinlerin etiketlerini okuyarak bir porsiyonundan ne kadar kalori, karbonhidrat, protein, yağ, lif veya şeker alacağınızı görebilirsiniz.

       Besin etiketi okurken nelere dikkat etmelisiniz?

  •   Porsiyon miktarı: Besinlerin etiketleri üzerinde yer alan değerleri bir porsiyon karşılığına denk gelecek şekilde okumak ve değerlendirmek gerekir. Örneğin tüketeceğiniz bir porsiyon, 100 grama denk ise ve siz 200 gram tüketirseniz etikette belirtilen kalorinin ve değerlerin iki katını almışsınız demektir.
  •   İçindekiler: Etiketin yanısıra ürünün içindekiler kısmına bakmak da oldukça önemlidir. Özellikle diyet ürünlerin etiket kısmında karbonhidrat değerini çok az veya yok gibi görürüz fakat içindekiler kısmına baktığımızda şeker ilave edildiğini görmüş oluruz. Bu durumda sadece karbonhidrat değerine bakarak ürünü değerlendirmek bizi yanıltabilir.
  •   Protein: Besinlerin bir porsiyonunda bulunan protein miktarı, besinin bizi ne kadar tok, kan şekerimizi de ne kadar dengede tutacağına dair yol gösterir. Bu noktada en önemli olan şey bir porsiyon miktarına denk gelen protein miktarıdır.

20-09/17/etiket-okuma.jpg