DÜŞÜK KARBONHİDRATLI KETOJENİK DİYETLERİN SAĞLIK ÜZERİNE FAYDALARINI BİLİYOR MUYDUNUZ?


Yıllarca düşük karbonhidrat ve ketojenik diyetlerin etkileri tartışılmaktadır. 2002'den itibaren düşük karbonhidrat üzerine bilimsel çalışmalar daha da yoğunlaşmış ve çalışmalar göstermiştir ki bu diyetler sadece kilo kaybını desteklemiyor aynı zamanda kolesterol da dahil birçok sağlık riskinde olumlu gelişme sağlamaktadır.

1.) Ketojenik diyet iştahı ve açlığı baskılar!

  • Diyet yapanların en büyük korkusu aç kalacağım inancıdır. Birçok danışan bu inançları nedeniyle diyeti bırakırlar.
  • Düşük karbonhidrat almanın en iyi yönlerinden biri de iştahta otomatik bir azalma olmasıdır.
  • Çalışmalar karbonhirat tüketimi azaltan kişilerin daha fazla protein ve yağ yediğini ve özel çaba harcamadan günlük enerji alımının azaldığını göstermektedir.


2.) Düşük karbonhidratlı ketojenik diyetler daha fazla ağırlık kaybı sağlar

  • Karbonhidratı kesmek kilo vermenin en kolay ve en etkili yoludur.
  • Araştırmalar, düşük karbonhidratlı diyetlerdeki kişilerin, düşük yağlı diyetlerdekilere göre(düşük yağlı diyettekiler enerji kısıtlamalı diyetler yaparken bile) daha hızlı ve daha fazla kilo verdiğini gösteriyor. Düşük karbonhidratlı diyetler çoğunlukla düşük yağlı diyetlere göre aç kalmadan 2-3 kat daha fazla kilo vermeyi sağlıyor.
  • Kilo kaybı sonrası koruma diyetlerinin karbonhidrat içeriği 130 g altında olması kilo kontrolünün başarılı olmasını sağlar.


3.) Bel çevresinde ve abdominal bölgede çok daha fazla oranda yağ kaybı

  • Bilindiği üzere bel çevresinde ve abdominal bölgede oluşan yağlanmalar aynı zamanda organlar arası yağlanmayı işaret ederken bir yandan da birçok metabolik hastalığa zemin hazırlamaktadır.
  • Düşük karbonhidratlı ketojenik diyetler yalnızca kilo ve yağ kaybı sağlamakla kalmaz aynı zamanda bel çevresi ve karın boşluğundaki organlar arası yağlanma olan viseral yağın azalmasını sağlar.

4.) Azalmış kan şekeri ve İnsülin Seviyeleri ile Tip- 2 diyabetin tedavisinde büyük gelişme

  • Genetik faktörler, yetersizs fiziksel inaktivite, obezite ve yaşın ilerlemesi insülin direncine neden olur. Sağlıklı popülasyonda % 25 oranında insülin direnci görülür. İnsülin direnci ve tip-2 diyabetin en basit çözümü insüline duyulan ihtiyacı ortadan kaldırmak için diyetin karbonhidrat içeriğini azaltmaktır.
  • Tip-2 diyabetliler ile yapılan bir çalışmada bireylerin %92,6'sının düşük karbonhidratlı ketojenik diyet ile ilk 6 ay içinde şeker düşürücü ilaç kullanımında azalma veya tamamen bırakma olduğu görülmüştür.

Ketojenik diyete uygun SDM Kalibra ürünleri için tıklayınız.