PROTEİNİN ZAYIFLAMA ÜZERİNE ETKİLERİ

1.Sindirirken vücuda en fazla kalori harcatan besin grubu; Protein!

Yemek sonrası vücut yenilenleri sindirirken belli oranda kalori harcar, buna besinlerin termik etkisi denir. Yapılan araştırmalara göre; yağlarda bu enerji %3 civarında, karbonhidratlarda %15 civarındayken; proteinlerin sindirimi sırasında harcanan enerji %30 lardadır!

2. İştahı azaltmanın en kolay yolu Proteinden geçer.

Proteinler diğer besin gruplarına göre daha uzun sürede sindirildikleri için uzun süre tokluk hissi verir. Bu da iştahınızda gözle görülür derecede azalma sağlar.

3. Atıştırmalık/abur cubur yeme isteği kaliteli proteinler tüketerek azaltılabilir.

Karbonhidrat tüketildiğinde yaşanan kan şekerindeki dalgalanmalar protein tüketildiğinde yaşanmadığı için uzun süren tokluk hissi sağlıksız besinlere yönelme isteğini azaltır.

4.Kas kaybını önlemek için kilo başına günde 1 g protein yeter

Proteinlerin yapı taşı olan aminoasitler kas yapısına katılarak vücudun kas kütlesinin korunmasını sağlar. Metabolizma hızı kas kütlesiyle doğru orantılıdır yani kaslar aslında vücudun motor hacmini belirler. Yanlış diyetlerden kaynaklı kas kayıplarının olabileceği ve kaybedilen kasın geri kazanımının çok zor olduğunu hatırlatmak isteriz!

5.Kilo verildi peki ya korumak?

Fazla kiloyu vermek kadar verilen kiloyu korumak da büyük önem arz etmektedir. Proteinler metabolizmanızı hızlandırarak ve tokluk hissini dengeleyerek geri kilo alımına engel olur.

6.Peki protein kaynağım ne olmalı?

Proteinler bitkisel ve hayvansal protein olmak üzere ikiye ayrılır. Gelin bir sonraki yazımızda hangi protein kaynaklarının ne gibi etkileri var bunları konuşalım!


SDM Kalibra ürünlerini protein kaynağı olarak tüketmek için tıklayınız.