DÜŞÜK KALORİLİ KETOJENİK DİYETİN ETKİLERİ

DÜŞÜK KALORİLİ KETOJENİK DİYETLERİN VÜCUT ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Yıllarca etkileri tartışmalı olan düşük karbonhidrat ve ketojenik diyetler uzun yıllardır aklanmış durumdadır . 2002 itibaren düşük karbonhidrat üzerine bilimsel çalışmalar daha da yoğunlaşmış ve çalışmalar göstermiştir ki bu diyetler sadece kilo kaybını desteklemiyor aynı zamanda bölgesel yağ kaybını sağlıyor.

  • Ketojenik diyet iştahı ve açlığı baskılar!
  • Diyet yapanların en büyük korkusu aç kalacağım inancıdır. Birçok danışan bu inançları nedeniyle diyeti bırakırlar. Düşük karbonhidrat almanın en iyi yönlerinden biri de iştahta otomatik bir azalma olmasıdır(1). Çalışmalar karbonhirat tüketimi azaltan kişilerin daha fazla protein ve yağ yediğini ve özel çaba harcamadan günlük enerji alımının azaldığını göstermektedir.


  • Düşük karbonhidratlı ketojenik diyetler daha fazla ağırlık kaybı sağlar
  • Karbonhidratı kesmek kilo vermenin en kolay ve en etkili yoludur. Araştırmalar, düşük karbonhidratlı diyetlerdeki kişilerin, düşük yağlı diyetlerdekilere göre(düşük yağlı diyettekiler enerji kısıtlamalı diyetler yaparken bile) daha hızlı ve daha fazla kilo verdiğini gösteriyor (2). Düşük karbonhidratlı diyetler çoğunlukla düşük yağlı diyetlere göre aç kalmadan 2-3 kat daha fazla kilo vermeyi sağlıyor(3). Kilo kaybı sonrası koruma diyetlerinin karbonhidrat içeriği 130 g altında olması kilo kontrolünün başarılı olmasını sağlar (4).


  • Bel çevresinde ve abdominal bölgede çok daha fazla oranda yağ kaybı
  • Bilindiği üzere bel çevresinde ve abdominal bölgede oluşan yağlanmalar aynı zamanda organlar arası yağlanmayı işaret ederken bir yandan da birçok metabolik hastalığa zemin hazırlamaktadır(5). Düşük karbonhidratlı ketojenik diyetler yalnızca kilo ve yağ kaybı sağlamakla kalmaz aynı zamanda bel çevresi ve karın boşluğundaki organlar arası yağlanma olan viseral yağın azalmasını sağlar(6).


1.McClernon FJ., Yancy WS Jr.,The effects of a low-carbohydrate ketogenic diet and a low-fat diet on mood, hunger, and other self-reported symptoms, Obesity,Jan;15(1):182-7, 2007.

2.Samaha FF., Iqbal N., Seshadri P., A Low-Carbohydrate as Compared with a Low-Fat Diet in Severe Obesity, N Engl J Med 2003;348:2074-2081,2003.

3.Moreno B1, Bellido D, Comparison of a very low-calorie-ketogenic diet with a standard low-calorie diet in the treatment of obesity, Endocrine. 2014 Dec;47(3):793-805, 2014.

4.Feinman RD, Pogozelski WK, Astrup A, et al. Dietary carbohydrate restriction as the first approach in diabetes management: critical review and evidence base. Nutrition. 2015;31(1):1-13.

Volek JS., Feinman RD., Carbohydrate restriction improves the features of metabolic syndrome. Metabolic syndrome may be defined by the response to carbohydrate restriction. Nutr Metab (Lond) 2005;2:31.

6.Volek JS .,Sharman MJ .,Comparison of energy-restricted very low-carbohydrate and low-fat diets on weight loss and body composition in overweight men and women, Nutrition & Metabolism 2004,1:13.