SDM Besin Takviyeleri


Son yıllarda yapılan çalışmalar diyete başlayan ve enerjisi 1200 kkal ve altında diyet yapanlar ile kronik diyetçilerin vitamin ve mineral yetersizliği yaşayabileceğine işaret etmektedir(1). Günlük beslenme ile karşılanamayan vitamin ve minerallerin, kişinin stres, anksiyete düzeyini ve günlük yaşantısını etkilemesinin yanı sıra ağırlık kaybı üzerine de etkileri mevcuttur (2,3). Obez bireylerde vitamin ve mineral takviyesinin, yağ oksidasyonunu ve enerji harcamasını artırması ile bu bireylerin vücut yağı ve ağırlığını azaltmada ve kan lipit değerlerini düzeltmede etkili olabileceği düşünülmektedir (3). Vitamin ve mineral takviyesinin obez kadınlarda iştahı azalttığı gözlemlenmiştir (4). Özellikle kalsiyumun yeterli alınması, fekal yağ kaybını ve yağ oksidasyonunu desteklerken iştah ve enerji alımının azalmasına katkı sağlamaktadır (5).

SDM ürünlerinden; Unicomplex, SDM14 ve Potassio+ besin takviyesidir*.

*Unicomplex Vitaminler ve Mineraller İçeren Takviye Edici Gıda

Unicomplex, özel içeriği ile diyet süresince hem fizyolojik hem de psikolojik olarak zinde hissetmenizi sağlayarak diyete uyumunuzu arttırabilir.

Unicomplex'in içeriğini görmek için tıklayınız.

*SDM14 Yeşil Çay ve Guarana Ekstresi İçeren Takviye Edici Gıda

SDM14 içeriğindeki on özel bitki sayesinde regl dönemi, hareketsizlik ve stres kaynaklı ödemin çözülmesini destekler. SDM14, yeşil çay ekstresi , huş ağacı ekstresi ve guarana içerir. Bu üç bitki hem metabolizma hızını destekler hem de guarana iştah baskılamaya yardımcı olabilir. SDM14 tüm özelliklerine ek olarak su tüketimi az olan kişilerde de su tüketimini de destekleyeme yardımcıdır. SDM14'ün içeriğini görmek için tıklayınız.

*Potassio+ Potasyum ve Magnezyum İçeren Takviye Edici Gıda

Potassio+, potasyum ve magnezyum içeren besin takviyesidir. Potassio+'ın içeriğini görmek için tıklayınız.

*Besin Takviyeleri normal beslenmenin yerine geçemez. Hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilmesi amacıyla kullanılmaz. Hamilelik ve emzirme dönemi ile hastalık veya ilaç kullanılması durumlarında diyetisyen ve/veya doktorunuza danışınız.

Referanslar:

1. Sizer F. S., Whitney E.N., Nutrition Concepts and Controversies, International Edition, Controversy 7, Vitamin Supplements: Do the Benefits Outweigh the Risks? ,13th Edition,2014; 279-285. 2. Carroll D, Ring C, Suter M, Willemsen G.The effects of an oral multivitamin combination with calcium, magnesium, and zinc on psychological well-being in healthy young male volunteers: a double-blind placebo-controlled trial,Psychopharmacology (Berl). 2000 Jun;150(2):220-5. 3. Li Y, Wang C, Zhu K, Feng RN, Sun CH. Effects of multivitamin and mineral supplementation on adiposity, energy expenditure and lipid profiles in obese Chinese women,Int J Obes (Lond). 2010 Jun;34(6):1070-7. 4. Major G.C., Doucet E, Jacqmain M, St-Onge M, Bouchard C, Tremblay A., Multivitamin and dietary supplements, body weight and appetite: results from a cross-sectional and a randomised double-blind placebo-controlled study. Br J Nutr., 2008 May;99(5):1157-67. 5. Tremblay A1, Gilbert JA.,Human obesity: is insufficient calcium/dairy intake part of the problem?, J. Am Coll Nutr. 2011 Oct;30(5 Suppl 1): 449S-53S.